Rada Osiedla

Menu

Aktualnie online

-> Gości online: 1

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 743
-> Najnowszy użytkownik: Tomasz Serafin

Newsletter

Aby móc otrzymywać e-maile z Archiwalna Strona Rady Osiedla Strzeszyn w Poznaniu musisz się zarejestrować.

|| KLUB SENIORA ||

Facebook

Odwiedź nas na naszym profilu

Pakiet Onkologiczny NFZ

Ratujmy Strzeszynek

Ratujmy Strzeszynek. Wszystkie aktualne informacje na temat zanieczyszczania Jeziora Strzeszyńskiego znajdziecie Państwo na: www.ratujmy-strzeszynek.pl

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

100318 - Reforma samorządowa nas, strzeszynian również dotyczy

Reforma samorządowa nas, strzeszynian również dotyczy.

Prawie od dwóch lat toczy się dyskusja o poprawieniu sytuacji samorządów pomocniczych (czyli nas, rad osiedli). Bo samorządy nic nie mogą i mają za mało środków, bo nie maja wpływu na nic...
Prezydent powołał więc Pełnomocnika ds. reformy samorządowej - p.Włodzimierza Urbańczaka, który opracował koncepcję reformy samorządowej dla Poznania.

Koncepcja Pełnomocnika Prezydenta zakładała (w uproszczeniu i skrócie) utworzenie 16 dzielnic ze wszystkich rad osiedli (a więc część rad musiałaby się połączyć) a na czele każdej stałby Dyrektor, dla którego pracodawcą byłby Prezydent. Koncepcji tej zarzucano kosztochłonność utrzymania administracji dzielnic, w tym Dyrektora, centralizację w podejmowaniu decyzji oraz podporządkowanie służbowe Dyrektora Prezydentowi, co stoi w sprzeczności z oddolnym charakterem rad osiedli.

Zwolennicy tego projektu podkreślali, że rady osiedli będą silniejsze, bo będą większe.
Projekt ten nie został jednak zaakceptowany przez Radę Miasta, która utworzyła komisję ds. reformy i rozpoczęła pracę nad własnym projektem reformy. Komisji tej przewodniczy radny Mariusz Wiśniewski. Komisja pracowała przez 11 miesięcy i już 16 marca 2010 Rada Miasta wypowie się, czy akceptuje projekt komisji i przyjmie go do realizacji.
Ten projekt zakłada łączenie się rad osiedli, ale dobrowolne a nie odgórne. Zakłada również zwiększenie środków dla rad osiedli, ale i zwiększenie zadań do sfinansowania.
Na podkreślenie zasługuje fakt przeprowadzania wzorcowych konsultacji społecznych, na każdym etapie, umożliwienie zapoznania się z materiałami w każdym stadium opracowania poprzez jej jawność i bieżące umieszczanie w Internecie, a także możliwość zgłaszania uwag przez członków rad osiedli.
Członkowie naszej rady, biorący udział w konsultacjach podkreślali od początku braki tego projektu, jakimi były: brak narzędzi zmuszających jednostki miejskie do brania pod uwagę zdania działaczy osiedlowych oraz nieproporcjonalny wzrost środków w stosunku do zadań (do których należałyby m.in. remont placówek oświatowych i naprawa dróg).
Mieszkaniec naszego osiedla, fachowiec od zarządzania, Pan Dr Hubert Witczak przedstawił już w listopadzie, jakich elementów brak w reformie i co należałoby poprawić.
Na spotkaniu Porozumienia Rad Osiedli, którego jesteśmy członkiem, jako Rada Osiedla,
w dniu 11 marca 2010, dr Hubert Witczak przedstawił ponowną ocenę tego projektu, podkreślił jego zalety ale i wykazał wady oraz zarekomendował projekt do dalszej pracy, który w obecnym kształcie nie powinien być przyjęty.
Również większość działaczy osiedlowych tym razem wyrażała się krytycznie na temat projektu.
Decyzja należy teraz do radnych.

W załączeniu – aktualny projekt reformy (Projekt Reformy) oraz
nasza próba oceny projektu wraz z porównaniem ze stanem istniejącym (Uwagi do Reformy)

Małgorzata Ćwiertnia
Zastępca Przewodniczącego Zarządu

Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.02
15,105,737 razy odwiedzono naszą stronę